Zeneterápia
Zeneterápia:
Január:
Vivaldi-Winter (Allegro non molto)
Február:
Vivaldi-Winter (Largo)
Március:
Mozart-Turkisg March
Április:
Vivaldi-Spring
Május:
Johann Strauss-Blue Danube Waltz
Június:
Vivaldi-Summer
Szeptember: Chopin-Spring Waltz
Október: Vivaldi-Autumn (Allegro)
November: Johann Strauss- Tritsch-Tratsch-Polka
December: Tchaikovsky-Nutcracker


A zeneterápiáról
Hétköznapi életünk során is gyakran hallgatunk zenét, járunk koncertekre. Ilyenkor érezhetjük a zenehallgatás gyógyító, nyugtató vagy épp energetizáló, vigasztaló vagy örömet kifejező, inspirációt serkentő hatásait.
A zeneterápia során azonban tudatosan alkalmazzuk a zene érzelmeket mozgósító hatását.
A zeneterápia szoros kapcsolatban áll más tudományterületekkel, pl. a pszichológiával, az orvostudománnyal és különböző pszichoterápiás irányzatokkal.
(Azonban a zeneterápiás foglalkozás nem pszichoterápia!)
A zeneterápiának 3 típusa létezik:
Receptív: zenehallgatásból indul ki, a meghallgatott zene által mozgósított érzelmek, élmények és gondolatok megbeszélésével zajlik az önismereti munka.
Aktív: hangot adó eszközökkel, hangszerekkel, illetve saját hangjukkal (pl. dúdolás) kommunikálnak a gyerekek. Nem szükséges hozzá semmilyen zenei előképzettség vagy hangszeres tudás. A zeneterápiának pont az a lényege, hogy intuitív, és olyan hangszereket használunk hozzá, amelyeket bárki könnyedén meg tud szólaltatni, pl.:
dobok, csörgők, xilofon, rumba tök, kalimba, ritmusbot, játék hegedű.
Komplex: a két előbbi módszert egyszerre használjuk, tehát zenehallgatás és aktív zenélés is történik; akár más művészeti ágak, pl. rajzolás, tánc, mese - eszköztárával kiegészítve.
Módszereink:
A legtöbbször a komplex zeneterápia módszerét használjuk. Ennek során relaxációval és vizualizációval egybekötött zenehallgatás, szabad zenei improvizáció - különféle, bárki által könnyen megszólaltatható hangszereken, majd a zene által mozgósított élmények megbeszélése történik.
Hangszer használataink:
A zeneterápiában sokféle egyszerű hangszert használunk, melyeket bárki könnyedén meg tud szólaltatni, zenei előképzettség vagy hangszeres tudás nem szükséges, sem az, hogy "szép" zenét akarjunk játszani. Továbbá a gyerekek a zenét felvételről vagy a pedagógus által előadott zenélést hallgatják.
Pedagógus által használt hangszerek: zongora, furulya, hegedű, gitár, citera.

MIÉRT HASZNOS ÓVODÁNK ZENETERÁPIÁS LEHETŐSÉGE?
A zeneterápia lényege, hogy a gyermekek nonverbális módon, tehát szavak nélkül is képesek megnyilvánulni a hang, a ritmus, a dallam és a dinamika, azaz a zene által. Ezzel a módszerrel az is kifejezhetővé válik, amiket szavakkal nem tudnak. A zene lehetőséget ad a verbálisan nehezen megnyilvánuló gyermekeknek a szavak nélküli megnyilvánulásra, érzelmek kifejezésére, egymással való kapcsolatteremtésre és az "én" megnyilatkoztatására. A hangszerek bárki által könnyen megszólaltathatóak, ez semmilyen előképzettséget nem igényel. A terápián a gyermekek érdeklődését könnyebb felkelteni, jobban motiválható, irányítható a figyelmük. A kicsik átélhetik a sikerélményt, miközben felszabadult, örömteli hangulatban foglalkoznak velük. Ennek segítségével oldódik szorongásuk, így a zeneterápia nagyon hatékony fejlesztési módszer azoknak a gyerekeknek, akik kommunikációs, viselkedési, értelmi vagy pszichés problémákkal küzdenek.
Az értékes és változatos komolyzenei vagy egyes népi kultúrákból vett zenei részletek többszöri meghallgatása lehetőséget nyújt az egyre ismerősebben csengő hangok alatt a teljes átváltozásra. A zene egyes rezdüléseinek belső átélése segít a gyerekeket képzeletük világába repíteni, ahol sokszor megtörtént vagy csupán áhított, feldolgozott vagy feldolgozatlan történéseket megjelenítve azok feszültsége oldódik, vagyis a gyerekek "kijátsszák magukból" a belső feszültséget okozó eseményeket.
A terápia által lehetőség adódik a személyiség komplex fejlesztésére.
Javul a
- kommunikációs készség,
- az együttműködési készség,
- az önkifejezés,
- a koncentrációs képesség,
- a mozgáskoordináció,
- a szociális készségek,
- és a kreativitás.
Számos tanulmány bizonyítja, hogy a komolyzene rezgései szervezetünkben pozitív hatásokat váltanak ki, pozitív folyamatokat indítanak el. A szétszórt figyelmű gyerekek összpontosításra lehetnek képesek, a kevésbé empatikusak nyitottak lehetnek társaikra. Az agresszív megnyilatkozások az elfogadás érzésével enyhülhetnek, a gyerekek általában bátrabban és szélesebb körben merik használni a fantáziájukat
Egyházi óvodánk zeneterápiás foglalkozásai ezáltal jól kiegészítik és támogatják a nevelési, oktatási folyamatokat.
A zene segít a felszínre hozni érzelmeiket, élményeiket, emlékképeiket.
Hogyan épül fel egy zeneterápiás alkalom?
Bevezető beszélgetés 3-5 percben.
Utána 10-15 perces zenehallgatás.
Az átéltek megbeszélése 5-10 percben, itt a foglalkozás során átélt legfontosabb témák feldolgozása történik: pl. testi reakciók, szimbólumok, érzelmek, olyan élmények, melyek a gyerekek számára elfogadhatóak, feldolgozhatóak. A zenehallgatás során megélt érzések, emlékek és testérzetek nagyon fontos lehetőségeket kínálnak az önismereti munkára. Ezeket az élményeket különböző formákban elevenítjük fel. Lerajzoljuk, eltáncoljuk, dramatizáljuk.

Tervezet:
Bevezető játékok, ráhangolódás
Önbizalom - bizalom a társakban
A bizalom és önbizalom megerősítését, fejlesztését kiemelten fontosnak
tartjuk az óvodás korban. Az itt következő játékok segítenek abban, hogy a gyermekek
megélhessék a másik iránti bizalom, az önbizalom, a mások és önmaguk elfogadásának élményét.
A foglalkozás célja:
az önbizalom, a társak iránti bizalom és az elfogadás élményének átélése.
Eszközök:
Egyszerű ritmushangszerek (dobok, csörgők, ritmusfák,triangulum,
cintányér, stb.), kendők, hullahopp karikák.
A kezdés rítusa:
Körberakott székekre ülünk, s a kör közepén egy szép kendővel letakarjuk a hangszereket. Majd megfogjuk egymás kezét és lassan elindulunk a hangszerek felé, miközben egyre hangosabban mondjuk:
"Gyertek elő hangszerek, várnak már a gyerekek!"
Majd felemeljük a kendőt és hangszert választunk.
1.
Hangszer beszéltető
Kérjük meg a gyermekeket, hogy válasszanak hangszert, és szavak nélkül a hangszeren játsszák el, hogy milyen
hangulatban vannak. Vidámak, szomorúak, fáradtak, izgatottak, stb. A többiek pedig próbálják meg kitalálni a hallottak alapján, hogy érzi magát egy-egy társuk. A gyerekek szeretik, ha az óvó néni is eljátssza, hogy ő épp most hogyan érzi magát.
2.
Hangfolyosó
A gyerekek párban állnak, folyosót alkotnak. Mindenkinek a kezében hangszer van. Egy bekötött szemű gyermek végigsétál közöttük, s akik előtt elhalad, azok megszólaltatják hangszerüket. Egy szép hangú szélcsengő vagy xilofon, metallofon jelezheti, hogy végigment a pályán és kiért a hangfolyosóból. A bekötött szemű vagy csukott szemű gyermeknek lehet segítője is, aki végig kíséri.
3.
Madármama
A gyerek-fiókák egy-egy karika-fészekben ülnek, kezükben hangszer. Egy gyermek lesz a madár mama, akinek bekötjük a szemét. A fiókák fogják őt hívni (egyszerre csak egy gyermek zenél) kis hangszerük segítségével. Amikor odaért a fiókájához, megsimogatja, majd megy tovább a következő hang irányába. Játszhatjuk szerepcserével is, akkor az állandó váltástól izgalmasabb.
4.
Magocska
A kör közepére helyezünk egy karikát, egy gyermek ül bele (lehet önként jelentkező, de ki is választhatjuk), ő lesz a magocska. Mi kell ahhoz, hogy egy magból valami kifejlődjön? Eső, szél, napsütés. E három dolgot megjeleníthetjük különböző hangszerekkel, de lehet a szél: kendő, az eső kopogós hangszer, a napocska énekszó is. Fontos, hogy minden gyerek kapjon valamilyen feladatot. Az óvó néni kézjelekkel vagy rajzokkal irányítja az "időjárást". Akik a jelüket látják, odamennek a magocskához és eljátsszák a szerepüket (esőt, szelet, napsütést) a kis mag eldöntheti, hogy mikor növekszik, ha megnőtt, megkérdezzük tőle: Mi lett belőled magocska? Örömünkben énekelhetünk is neki. (Magocska lehet valaki, ha épp születésnapja, névnapja van, vagy ha úgy látjuk bánatos, szomorú).